Andora

Informācija par Andoru.

Andoras Firstiste ir valsts Eiropas dienvidrietumos. Tā atrodas Pireneju kalnos, starp Franciju un Spāniju. 1278. gadā Andora nonāca Fuā grāfa (Francija) un Katalonijas provinces Seo de Urhelas bīskapa (Spānija) kopīgā pārvaldījumā. Kopš tiem laikiem līdz pat 1993. gadam Andora bija Francijas un Spānijas īpašumā. Bet 1993. gada 14. martā tautas referendumā tika pieņemta jauna konstitūcija un Andora kļuva par neatkarīgu valsti parlamentāru valsti, vienlaikus saglabājot firstistes statusu Valsts kopvadītāji ir Francijas prezidents un Spānijas provinces Seo de Urhelas bīskaps (šī iemesla dēļ valsts iekārtu mēdz apzīmēt arī kā parlamentāru kopprotektorātu). Ar unikālo diplomātisko nostāju, kas paredz neiejaukšanos vispārējos Eiropas politikas procesos, Andora ir saglabājusi neitralitāti un nacionālo savdabību jau vairāk nekā 700 gadus. Bet vispār Andoras, kas ir viena no mūsu planētas vismazākajām valstiņām (468 km2), vēsture iesniedzas vairāk nekā 11 gadsimtu tālā pagātnē. Tradicionāli Andoras neatkarība tiek saistīta ar Kārļā Lielā vārdu, kurš atbrīvoja zemi no musulmaņu valdīšanas m.ē. 803.gadā.

Ģeogrāfiskais stāvoklis:Andorra atrodas Eiropas Dienvid – Rietumos, Pireneju kalnu austrumos starp Franciju un Spāniju. No Ziemeļ – Austrumiem uz Dienvid-Rietumiem tek Valira upe. Augstākā virsotne valsts Ziemeļ – Rietumos Koma Pedrossa (2942 m virs jūras līmeņa). Andorra administratīvi sadalīta septiņos apgabalos: Canillo, Encamp, Ordino, la Massana, Andorra la Vella, Sant Julia de Loria и Escaldes-Engordany. Tuvākā starptautiskā lidosta Barselonā, 3,5 h braucienā.

Valsts pilns nosaukums:Andoras Firstiste

Valsts iekārta:Parlamentāra demokrātija

Galvaspilsēta:Andora la Velja.

Naudas vienība:Eiro EUR, 1 eiro = 100 centi

Valsts valoda:kataloņu, spāņu, franču

Laika starpība:+1 h

Reliģija:99,1% ticīgo ir katoļi.

Starptautiskais telefona kods:(+ 376).

Iedzīvotāji skaits:aptuveni 0,07 miljoni (t.sk. spāņi ~ 61%, andorieši ~ 30%, franči ~ 6%, citas tautības ~ 3%).

Iebraukšana valstī:Andorā nav starptautiskās lidostas, tāpēc tajā var nokļūt vai nu no Francijas vai Spānijas teritorijas. Transports: Andorā sabiedriskā transporta maršruti aptver visas pilsētas un kūrortus, turklāt svarīgi, ka maršrutu autobusu gala pieturas vienmēr atrodas līdzās pacēlāju stacijām. Ziemas periodos kursē speciālie Ski Bus, kas nogādā tūristus slēpošanas zonās, un šiem autobusiem ir speciāli nodalījumi slēpju novietošanai. Ļoti operatīvi strādā taksometri. Ceļu satiksmes noteikumi neatšķiras no tiem, kas spēkā ES.

Klimats:Andorra viens no saulainākajiem un unikālajiem Eiropas slēpošanas kurortiem.Slēpošanas sezona sākās no decembra un ilgst līdz pat aprīļa vidum. Naktī gaisa temperatūra mīnusos, bet diena sasilst līdz pat 10°C, sniega segas biezums svārstās no 50 cm – 3 m. Andorras slēpošanas bāzes aprīkotas ar mūsdienigiem sniega lielgabaliem. Ziemā ielejās ir diezgan silts un zied pat puķes.

Par valsti:13 gadsimtā Andorra nonāca grāfa Fua (Francija) un katoļonijas bīskapa Urgeļa (Spānija) valdījumā. Kopš tiem laikiem līdz pat 1993 gadam Andorra atradās zem Francijas un Spānijas protektoriāta. 1993 gada 14 martā tautas referenduma tika pieņemta jauna konstitūcija un Andorra kļuva par neatkarīgu valsti. Vienlaikus Andorra skaitās hercogiste ko parvalda divi kņazi, Francijas prezidents un Spānijas bīskaps. Valsts vara – kopēja ieleju padome vai parlaments kas sastāv no 28 pārstāvjiem kas tiek ievēlēti uz 4 gadiem.

Šo kluso Eiropas stūrīti, kurā savdabīgi un harmoniski apvienojas Francijas un Spānijas kultūru īpatnības pat no ļoti tāliem feodālajiem laikiem, bet kas vienlaikus ir arī moderna valsts ar ļoti attīstītu banku sektoru, piedāvājot profesionālu un konfidenciālu pakalpojumu spektru, gadā apmeklē vairāk nekā 15 miljoni tūristu. Tūrisma īpaši aktīvā – slēpošanas sezona sākas decembrī un ilgst līdz pat aprīlim. Nav brīnums, ka tūrisms ir viena no galvenajām valsts ekonomikas nozarēm, bet kalnu slēpošanas kūrorti kopumā – viens no ekonomikas flagmaņiem. Andorā ir visplašākās kalnu terases Pirenejos, bet šajā kalnu reģionā valdošie klimatiskie apstākļi ļauj nodarboties ar slēpošanu visā tās daudzveidībā veselus 5 mēnešus gadā. Andoras kūrorti tiek uzskatīti par saulainākajiem pasaulē, jo Andoru praktiski no visām pusēm, izņemot dienvidu, ieskauj kalni. Atpūta Andoras slēpošanas kūrortos ir brīnišķīga, mēdz pat teikt, ka katram kalnu slēpošanas mīļotājam vismaz reizi mūžā tā ir jāizbauda. Te valda ne vien augsta servisa līmenis attiecībā pret aktīvās atpūtas piekritējiem, te ir arī beznodokļu zona, kas noteikti atspoguļosies arī maciņa saturā. Un vēl Andorā valda kalnu subtropu klimats. Ziemas sezonā temperatūra naktī sasniedz -12º С, bet dienas laikā tā spēj sasniegt arī + 10º С . Sniega segas biezums: 40-300 cm. Jūs esat laipni aicināti slēpošanas un prieka svētkos Andorā!

Transports: Andorā sabiedriskā transporta maršruti aptver visas pilsētas un kūrortus, turklāt svarīgi, ka maršrutu autobusu gala pieturas vienmēr atrodas līdzās pacēlāju stacijām. Ziemas periodos kursē speciālie Ski Bus, kas nogādā tūristus slēpošanas zonās, un šiem autobusiem ir speciāli nodalījumi slēpju novietošanai. Ļoti operatīvi strādā taksometri. Ceļu satiksmes noteikumi neatšķiras no tiem, kas spēkā ES.

Vietējā virtuve: restorānos klientiem parasti tiek piedāvāta uz grila cepta gaļa, teļa gaļas, aitas gaļas, trušu gaļas, putnu gaļas ēdieni, kā arī kataloņu desiņa butifarra ar garnējumu un Andorai tradicionālā biezeņzupa escudella. Dzeramnaudā pieņemts dot ~ 10% no rēķinā norādītās summas.
Andora ir pasakaini skaistas dabas zeme: te mijas krāšņas ielejas ar mīklainām alām, sniegotas kalnu virsotnes ar burvīgām kalnu ganību joslām un dziļām aizām... Tur, kur savienojas Valiras un Ordino upju ielejas – tur dabā arī visvairāk sajūtams civilizācijas iespaids.
Kalnu nogāžu pakājēs atrodas daudzi nelieli ezeri, kas radušies ledāju kušanas procesā, kā arī minerālūdens un termālo ūdeņu avoti. Andoras augstākā virsotne – Komapedrozas kalns (2942 m) – atrodas valsts ziemeļrietumos.

Šo kluso Eiropas stūrīti, kurā savdabīgi un harmoniski apvienojas Francijas un Spānijas kultūru īpatnības pat no ļoti tāliem feodālajiem laikiem, bet kas vienlaikus ir arī moderna valsts ar ļoti attīstītu banku sektoru, piedāvājot profesionālu un konfidenciālu pakalpojumu spektru, gadā apmeklē vairāk nekā 15 miljoni tūristu. Tūrisma īpaši aktīvā – slēpošanas sezona sākas decembrī un ilgst līdz pat aprīlim. Nav brīnums, ka tūrisms ir viena no galvenajām valsts ekonomikas nozarēm, bet kalnu slēpošanas kūrorti kopumā – viens no ekonomikas flagmaņiem. Andorā ir visplašākās kalnu terases Pirenejos, bet šajā kalnu reģionā valdošie klimatiskie apstākļi ļauj nodarboties ar slēpošanu visā tās daudzveidībā veselus 5 mēnešus gadā. Andoras kūrorti tiek uzskatīti par saulainākajiem pasaulē, jo Andoru praktiski no visām pusēm, izņemot dienvidu, ieskauj kalni. Atpūta Andoras slēpošanas kūrortos ir brīnišķīga, mēdz pat teikt, ka katram kalnu slēpošanas mīļotājam vismaz reizi mūžā tā ir jāizbauda. Te valda ne vien augsta servisa līmenis attiecībā pret aktīvās atpūtas piekritējiem, te ir arī beznodokļu zona, kas noteikti atspoguļosies arī maciņa saturā. Un vēl Andorā valda kalnu subtropu klimats. Ziemas sezonā temperatūra naktī sasniedz -12º С, bet dienas laikā tā spēj sasniegt arī + 10º С . Sniega segas biezums: 40-300 cm., bet par sniegas biezumu slēpošanas periodā nevajag uztraukties, jo 300 sniega lielgabalu rūpējās par sniega kārtu slēpošanas trasēs.